Stále je to problém


Každý má jistě v živé paměti pandemii nemoci s označením Covid-19. Nemoc se k nám dostala z Číny a každý z ní měl strach. Nikdo totiž nevěděl, jak bude na nemoc reagovat. Nikdo zpočátku nevěděl jak rychle se nemoc bude šířit, nikdo nevěděl jak kdo bude na nemoc reagovat, a hlavně byl problém s léčbou. Původ nemoci byl totiž nejasný, a média lidi spíše strašila. Nakonec došlo k tomu, že vlády na celém světě zaváděly různá opatření, která měla nemoc zpomalit.

antigenní test

Trvalo pár měsíců než došlo k vývinu první vakcíny, která ale nebyla 100% otestovaná. Testovala se, dá se říct, za pochodu. Našlo se mnoho lidí, kteří byli ochotní ji dát šanci a kteří si ji nechali aplikovat. Nemoc neměla přes očkování jít chytit, ale realita byla jiná. Nicméně i tak očkování nejspíš pomohlo proti velkému šíření nemoci.

Jak zjistit onemocnění?
Je normální, že diagnostiku onemocnění provádí obvodní lékař po osobní prohlídce pacienta. Jenže při pandemii covidu bylo běžné, že se ordinovalo po telefonu. Lidé měli důvodné obavy z nákazy, a tak se k lékařům často ani nechodilo. Jenže lékaři ani nevěděli jak nemoc léčit a vlivem toho všeho došlo k mnoha zbytečným úmrtím. Nakonec došlo k vývoji PCR testů, které dokázaly onemocnění odhalit na základě výtěru z nosohltanu. Jenže se na ně čekalo dlouho a nemocnice byly zahlcené.

covid test

Daleko lepší jsou antigenní testy, které byly zanedlouho k dostání i pro domácí použití. Stačilo si odebrat vzorek ze slin a nebo z přední strany nosu, smíchat vzorek s tekutinou z testu a kápnout na testovací proužek. A za pár minut jste viděli výsledek. Testy fungují stejně i dnes s tím rozdílem, že dokážou detekovat i nové mutace viru.

I když už dnes nejsou testy povinné, je ideální je mít k dispozici doma a dělat si je pokaždé, když budete nemocní – hned uvidíte, zda máte covid a nebo jinou nemoc.

0 komentářů: „Stále je to problém“